AVX Corporation SR211C682KARTR1
SR211C682KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211C682KARTR1
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C682KARTR1.pdf
Availability of SR211C682KARTR1
QUANTITY
SR211C682KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C682KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211C682KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C682KARTR1
Related LinksSR211C6, SR211C682KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C682KARTR1 Details Description
Related parts for SR211C682KARTR1
ENDPLATE EP2 35 SAKG46 HP/TF/GE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 12V 50W datasheet.pdf