AVX Corporation SR211E103ZARTR1
SR211E103ZARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211E103ZARTR1
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR211E103ZARTR1.pdf
Availability of SR211E103ZARTR1
QUANTITY
SR211E103ZARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211E103ZARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211E103ZARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211E103ZARTR1
Related LinksSR211E1, SR211E103ZARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211E103ZARTR1 Details Description
Related parts for SR211E103ZARTR1
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-3 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 220V INCAND SQR RED datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 80POS SMD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
15UF 400V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf