AVX Corporation SR211E104MARTR1
SR211E104MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211E104MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR211E104MARTR1.pdf
Availability of SR211E104MARTR1
QUANTITY
SR211E104MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211E104MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211E104MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211E104MARTR1
Related LinksSR211E1, SR211E104MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211E104MARTR1 Details Description
Related parts for SR211E104MARTR1
SWITCH ROCKER DPST 7A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CBL 2AXIS FOR SMARTSTEP SERVO 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.17V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 4 PHASE 230NH 25A datasheet.pdf