AVX Corporation SR211E104PAR
SR211E104PAR picture photo
Mfg. Part Number
SR211E104PAR
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR211E104PAR.pdf
Availability of SR211E104PAR
QUANTITY
SR211E104PAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211E104PAR
Internal Part NumberEIS-SR211E104PAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance0%, +100%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211E104PAR
Related LinksSR211E, SR211E104PAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211E104PAR Details Description
Related parts for SR211E104PAR
CONN SOCKET HOUSING 4POS 1.25MM datasheet.pdf