AVX Corporation SR212A220JAA
SR212A220JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR212A220JAA
Brief Description
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A220JAA.pdf
Availability of SR212A220JAA
QUANTITY
SR212A220JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A220JAA
Internal Part NumberEIS-SR212A220JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A220JAA
Related LinksSR212A, SR212A220JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A220JAA Details Description
Related parts for SR212A220JAA
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
TERM RING HVY NYL 16-12AWG #8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf