AVX Corporation SR212A270JARTR1
SR212A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A270JARTR1
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A270JARTR1.pdf
Availability of SR212A270JARTR1
QUANTITY
SR212A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A270JARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A270JARTR1
Related LinksSR212A2, SR212A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR212A270JARTR1
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 52POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 3/4W 2512 datasheet.pdf