AVX Corporation SR212A2R2CAR
SR212A2R2CAR picture photo
Mfg. Part Number
SR212A2R2CAR
Brief Description
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A2R2CAR.pdf
Availability of SR212A2R2CAR
QUANTITY
SR212A2R2CAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A2R2CAR
Internal Part NumberEIS-SR212A2R2CAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A2R2CAR
Related LinksSR212A, SR212A2R2CAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A2R2CAR Details Description
Related parts for SR212A2R2CAR
CIR BRKR THRMMAG 7A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH BASIC DPDT 10A 200GF datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf