AVX Corporation SR212A3R3CARTR1
SR212A3R3CARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A3R3CARTR1
Brief Description
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A3R3CARTR1.pdf
Availability of SR212A3R3CARTR1
QUANTITY
SR212A3R3CARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A3R3CARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A3R3CARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A3R3CARTR1
Related LinksSR212A3, SR212A3R3CARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A3R3CARTR1 Details Description
Related parts for SR212A3R3CARTR1
CLINCHER VERTICAL LATCHI-NG HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 0704 R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FILTER COMMON MODE ESD 10WDFN datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .1SEC-10M 5VDC datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 3-1/2X15-1/2" datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/POL 20WLCSP datasheet.pdf
1016 TB SOC WF PCB/DOWN datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf