AVX Corporation SR212A560JAR
SR212A560JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR212A560JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A560JAR.pdf
Availability of SR212A560JAR
QUANTITY
SR212A560JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A560JAR
Internal Part NumberEIS-SR212A560JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A560JAR
Related LinksSR212A, SR212A560JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A560JAR Details Description
Related parts for SR212A560JAR
RES 39K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 8X0.102" BLK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRIMPING TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
POSITIONER GLENAIR datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf