AVX Corporation SR212A561JARTR1
SR212A561JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A561JARTR1
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A561JARTR1.pdf
Availability of SR212A561JARTR1
QUANTITY
SR212A561JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A561JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A561JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A561JARTR1
Related LinksSR212A5, SR212A561JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A561JARTR1 Details Description
Related parts for SR212A561JARTR1
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR LONG T/ datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 402 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
BLZF 5.08/24/180LR SN OR datasheet.pdf
RES 15 OHM 17W 10% RADIAL datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 7,5 - datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf