| Internal Part Number | EIS-SR212A5R1CARTR1 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Series | SkyCap® SR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 5.1pF | |
| Tolerance | ±0.25pF | |
| Voltage - Rated | 200V | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.300" (7.62mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) | |