AVX Corporation SR212A820GAA
SR212A820GAA picture photo
Mfg. Part Number
SR212A820GAA
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A820GAA.pdf
Availability of SR212A820GAA
QUANTITY
SR212A820GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A820GAA
Internal Part NumberEIS-SR212A820GAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A820GAA
Related LinksSR212A, SR212A820GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A820GAA Details Description
Related parts for SR212A820GAA
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 272PBGA datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf