AVX Corporation SR212C471KARTR1
SR212C471KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212C471KARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR212C471KARTR1.pdf
Availability of SR212C471KARTR1
QUANTITY
SR212C471KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212C471KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212C471KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212C471KARTR1
Related LinksSR212C4, SR212C471KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212C471KARTR1 Details Description
Related parts for SR212C471KARTR1
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC DIG POT 100K 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 9A PPAK datasheet.pdf
IC ADC 4 1/2DIG W/LED DVR 32TQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 20-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ 9600/11 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf