AVX Corporation SR212C471KARTR1
SR212C471KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212C471KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR212C471KARTR1.pdf
Availability of SR212C471KARTR1
QUANTITY
SR212C471KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212C471KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212C471KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212C471KARTR1
Related LinksSR212C4, SR212C471KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212C471KARTR1 Details Description
Related parts for SR212C471KARTR1
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SOCKET TORX TR T40S 1.65" datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN RA datasheet.pdf