AVX Corporation SR215A150KAATR1
SR215A150KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A150KAATR1
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A150KAATR1.pdf
Availability of SR215A150KAATR1
QUANTITY
SR215A150KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A150KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR215A150KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A150KAATR1
Related LinksSR215A1, SR215A150KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A150KAATR1 Details Description
Related parts for SR215A150KAATR1
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PWR MAGMNT MCU BALLAST SOIC20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED PROTECTOR 6V BI-DIR PM-1 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf