AVX Corporation SR215A151KARTR1
SR215A151KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A151KARTR1
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A151KARTR1.pdf
Availability of SR215A151KARTR1
QUANTITY
SR215A151KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A151KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A151KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A151KARTR1
Related LinksSR215A1, SR215A151KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A151KARTR1 Details Description
Related parts for SR215A151KARTR1
SW ROTARY DIP HEX RED STRAIGHT datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
15P F PC 830PF M3 datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf