AVX Corporation SR215A152JAA
SR215A152JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A152JAA
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A152JAA.pdf
Availability of SR215A152JAA
QUANTITY
SR215A152JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A152JAA
Internal Part NumberEIS-SR215A152JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A152JAA
Related LinksSR215A, SR215A152JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A152JAA Details Description
Related parts for SR215A152JAA
RELAY SSR 7A 100VDC DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 51.84MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA datasheet.pdf