AVX Corporation SR215A152KARTR1
SR215A152KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A152KARTR1
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A152KARTR1.pdf
Availability of SR215A152KARTR1
QUANTITY
SR215A152KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A152KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A152KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A152KARTR1
Related LinksSR215A1, SR215A152KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A152KARTR1 Details Description
Related parts for SR215A152KARTR1
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 28-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 850MA 185 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POS W/.5M TPE WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 960MA 160 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf