AVX Corporation SR215A181KARTR1
SR215A181KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A181KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A181KARTR1.pdf
Availability of SR215A181KARTR1
QUANTITY
SR215A181KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A181KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A181KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A181KARTR1
Related LinksSR215A1, SR215A181KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A181KARTR1 Details Description
Related parts for SR215A181KARTR1
CONN PLUG PHONE 1/4" 3POS BLACK datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
17P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2200UF 40V 18X40 85C AXI datasheet.pdf