AVX Corporation SR215A470GAR
SR215A470GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215A470GAR
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A470GAR.pdf
Availability of SR215A470GAR
QUANTITY
SR215A470GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A470GAR
Internal Part NumberEIS-SR215A470GAR
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A470GAR
Related LinksSR215A, SR215A470GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A470GAR Details Description
Related parts for SR215A470GAR
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE-ACTUATED 5POS datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
IC BUFFER 8XGAMMA 8.3MA 24HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf