AVX Corporation SR215A471JARTR1
SR215A471JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215A471JARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A471JARTR1.pdf
Availability of SR215A471JARTR1
QUANTITY
SR215A471JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A471JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215A471JARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A471JARTR1
Related LinksSR215A4, SR215A471JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A471JARTR1 Details Description
Related parts for SR215A471JARTR1
RIVET SNAP 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 19-24AWG BROWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
ASSY DIN41612 C MALE PL2AU datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf