AVX Corporation SR215A682KAR
SR215A682KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215A682KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A682KAR.pdf
Availability of SR215A682KAR
QUANTITY
SR215A682KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A682KAR
Internal Part NumberEIS-SR215A682KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A682KAR
Related LinksSR215A, SR215A682KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A682KAR Details Description
Related parts for SR215A682KAR
CIR BRKR THRM 25A 12VDC datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC CRO 2310-2320 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAT 6A 1U 24PORT SLDNG SHLDD PAT datasheet.pdf
SL2X4 W/ADH WHITE PVC DUCT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf