AVX Corporation SR215A682KAR
SR215A682KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215A682KAR
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A682KAR.pdf
Availability of SR215A682KAR
QUANTITY
SR215A682KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A682KAR
Internal Part NumberEIS-SR215A682KAR
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A682KAR
Related LinksSR215A, SR215A682KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A682KAR Details Description
Related parts for SR215A682KAR
IC MOSFET DRVR LS 14A SGL 5TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT DUAL PROG 48-TQFP datasheet.pdf
IGBT 420V 30A 150W D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM DO201AE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X17.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf