AVX Corporation SR215C102KARTR1
SR215C102KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C102KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C102KARTR1.pdf
Availability of SR215C102KARTR1
QUANTITY
SR215C102KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C102KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C102KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C102KARTR1
Related LinksSR215C1, SR215C102KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C102KARTR1 Details Description
Related parts for SR215C102KARTR1
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 18-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220F datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED RED 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf