AVX Corporation SR215C102KARTR1
SR215C102KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C102KARTR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C102KARTR1.pdf
Availability of SR215C102KARTR1
QUANTITY
SR215C102KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C102KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C102KARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)