AVX Corporation SR215C104KAR
SR215C104KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C104KAR
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C104KAR.pdf
Availability of SR215C104KAR
QUANTITY
SR215C104KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C104KAR
Internal Part NumberEIS-SR215C104KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C104KAR
Related LinksSR215C, SR215C104KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C104KAR Details Description
Related parts for SR215C104KAR
CONN RECEPT 22POS W/POSTIVE LOCK datasheet.pdf
24 CONTACT CONNECTORS COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31 M 10" YEL FLOAT datasheet.pdf