AVX Corporation SR215C122KAR
SR215C122KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C122KAR
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C122KAR.pdf
Availability of SR215C122KAR
QUANTITY
SR215C122KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C122KAR
Internal Part NumberEIS-SR215C122KAR
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C122KAR
Related LinksSR215C, SR215C122KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C122KAR Details Description
Related parts for SR215C122KAR
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 14.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf