AVX Corporation SR215C153JARTR1
SR215C153JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C153JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C153JARTR1.pdf
Availability of SR215C153JARTR1
QUANTITY
SR215C153JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C153JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C153JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C153JARTR1
Related LinksSR215C1, SR215C153JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C153JARTR1 Details Description
Related parts for SR215C153JARTR1
CONN HDR DUAL 20POS .100 R/A AU datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG MULTIPLE datasheet.pdf
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER T1/E1 44MQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRI N RECP F FLG 0-19 NO SEAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf