AVX Corporation SR215C153KAR
SR215C153KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C153KAR
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C153KAR.pdf
Availability of SR215C153KAR
QUANTITY
SR215C153KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C153KAR
Internal Part NumberEIS-SR215C153KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C153KAR
Related LinksSR215C, SR215C153KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C153KAR Details Description
Related parts for SR215C153KAR
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC UART QUAD 48HVQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLR/AMBER datasheet.pdf
508 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S TH RECP WC datasheet.pdf
15000UF 40V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf