AVX Corporation SR215C154JAR
SR215C154JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215C154JAR
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C154JAR.pdf
Availability of SR215C154JAR
QUANTITY
SR215C154JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C154JAR
Internal Part NumberEIS-SR215C154JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C154JAR
Related LinksSR215C, SR215C154JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C154JAR Details Description
Related parts for SR215C154JAR
DIODE MODULE 200V 120A ISOTOP datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE 30A FOR DRIVES datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf