AVX Corporation SR215C224JAATR1
SR215C224JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224JAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224JAATR1.pdf
Availability of SR215C224JAATR1
QUANTITY
SR215C224JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR215C224JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C224JAATR1
Related LinksSR215C2, SR215C224JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C224JAATR1 Details Description
Related parts for SR215C224JAATR1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 12.7X457.2MM DSHP datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
SL HDR .120 VERT HT TIN 4CKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 100UH 65A SMT datasheet.pdf