AVX Corporation SR215C224MARTR1
SR215C224MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224MARTR1
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224MARTR1.pdf
Availability of SR215C224MARTR1
QUANTITY
SR215C224MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C224MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C224MARTR1
Related LinksSR215C2, SR215C224MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C224MARTR1 Details Description
Related parts for SR215C224MARTR1
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
MAGNELIMIT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf