AVX Corporation SR215C333KARTR1
SR215C333KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C333KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C333KARTR1.pdf
Availability of SR215C333KARTR1
QUANTITY
SR215C333KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C333KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C333KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C333KARTR1
Related LinksSR215C3, SR215C333KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C333KARTR1 Details Description
Related parts for SR215C333KARTR1
RES SMD 57.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 6NS 128-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SRC-I QV S datasheet.pdf
CCP BASE 1 POLE 50A CF PANEL BOA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf