AVX Corporation SR215C563KARTR1
SR215C563KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215C563KARTR1
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C563KARTR1.pdf
Availability of SR215C563KARTR1
QUANTITY
SR215C563KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C563KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215C563KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)