AVX Corporation SR215C563MAA
SR215C563MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215C563MAA
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C563MAA.pdf
Availability of SR215C563MAA
QUANTITY
SR215C563MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C563MAA
Internal Part NumberEIS-SR215C563MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C563MAA
Related LinksSR215C, SR215C563MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C563MAA Details Description
Related parts for SR215C563MAA
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
CONN PIN #12 PCB SILVER datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 6V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SGL 16TSSOP datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 10A D01 FUSE RED datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf