AVX Corporation SR215E103MARTR1
SR215E103MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215E103MARTR1
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E103MARTR1.pdf
Availability of SR215E103MARTR1
QUANTITY
SR215E103MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E103MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215E103MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E103MARTR1
Related LinksSR215E1, SR215E103MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E103MARTR1 Details Description
Related parts for SR215E103MARTR1
RES 220 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A TO-220AB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT I2C 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.3K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC TOP 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf