AVX Corporation SR215E224MAR
SR215E224MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215E224MAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E224MAR.pdf
Availability of SR215E224MAR
QUANTITY
SR215E224MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E224MAR
Internal Part NumberEIS-SR215E224MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E224MAR
Related LinksSR215E, SR215E224MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E224MAR Details Description
Related parts for SR215E224MAR
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 225W datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf