AVX Corporation SR215E334ZARTR1
SR215E334ZARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR215E334ZARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E334ZARTR1.pdf
Availability of SR215E334ZARTR1
QUANTITY
SR215E334ZARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E334ZARTR1
Internal Part NumberEIS-SR215E334ZARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E334ZARTR1
Related LinksSR215E3, SR215E334ZARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E334ZARTR1 Details Description
Related parts for SR215E334ZARTR1
CONN SPRING CONT 63 POS .256 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
LINK MODULE COMPOBUS/S datasheet.pdf
H48-2 SHEET 640X320X3MM datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
IC RESET TIMER 6MICROPAK datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4/S/NT/L/PE datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf