AVX Corporation SR217A150JARTR1
SR217A150JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR217A150JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR217A150JARTR1.pdf
Availability of SR217A150JARTR1
QUANTITY
SR217A150JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217A150JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR217A150JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217A150JARTR1
Related LinksSR217A1, SR217A150JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217A150JARTR1 Details Description
Related parts for SR217A150JARTR1
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 32' NM datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf