AVX Corporation SR217A181GAR
SR217A181GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR217A181GAR
Brief Description
CAP CER 180PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR217A181GAR.pdf
Availability of SR217A181GAR
QUANTITY
SR217A181GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217A181GAR
Internal Part NumberEIS-SR217A181GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217A181GAR
Related LinksSR217A, SR217A181GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217A181GAR Details Description
Related parts for SR217A181GAR
IDC CABLE - CPC40S/AE40G/CPC40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 34 POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf