AVX Corporation SR217A270JARTR1
SR217A270JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR217A270JARTR1
Brief Description
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR217A270JARTR1.pdf
Availability of SR217A270JARTR1
QUANTITY
SR217A270JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217A270JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR217A270JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217A270JARTR1
Related LinksSR217A2, SR217A270JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217A270JARTR1 Details Description
Related parts for SR217A270JARTR1
IC COMPARATOR DUAL DIFF 8-DIP datasheet.pdf
IC DIFF TRANSCEIVER W/TVS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN CHAMP INNER FERRULE .250 datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf