AVX Corporation SR217C272KARTR1
SR217C272KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR217C272KARTR1
Brief Description
CAP CER 2700PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR217C272KARTR1.pdf
Availability of SR217C272KARTR1
QUANTITY
SR217C272KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR217C272KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR217C272KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR217C272KARTR1
Related LinksSR217C2, SR217C272KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR217C272KARTR1 Details Description
Related parts for SR217C272KARTR1
DEKAFIX GW 5 MARKED 182 50/CD datasheet.pdf
CONN SCKT HOUSING 10POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER OPIC SLOT datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 40MCD AMBR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf