AVX Corporation SR221C223KAA
SR221C223KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR221C223KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR221C223KAA.pdf
Availability of SR221C223KAA
QUANTITY
SR221C223KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR221C223KAA
Internal Part NumberEIS-SR221C223KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR221C223KAA
Related LinksSR221C, SR221C223KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR221C223KAA Details Description
Related parts for SR221C223KAA
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 3POS 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
47UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf