AVX Corporation SR221C223KAA
SR221C223KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR221C223KAA
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR221C223KAA.pdf
Availability of SR221C223KAA
QUANTITY
SR221C223KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR221C223KAA
Internal Part NumberEIS-SR221C223KAA
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR221C223KAA
Related LinksSR221C, SR221C223KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR221C223KAA Details Description
Related parts for SR221C223KAA
SCR ISOLATED 800V 8A TO-220AB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC SCSI 15-LINE TERM 48-LQFP datasheet.pdf
5X3 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
CONN,PIN,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf