AVX Corporation SR221C332KAA
SR221C332KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR221C332KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR221C332KAA.pdf
Availability of SR221C332KAA
QUANTITY
SR221C332KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR221C332KAA
Internal Part NumberEIS-SR221C332KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR221C332KAA
Related LinksSR221C, SR221C332KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR221C332KAA Details Description
Related parts for SR221C332KAA
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RND STANDOFF 1/4-20 NYLON 1-3/4" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE DPST-NO 0.2A 50V datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 10A MOM SHORT 125V datasheet.pdf
D4N-6A72R datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf