AVX Corporation SR225A472KAR
SR225A472KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR225A472KAR
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR225A472KAR.pdf
Availability of SR225A472KAR
QUANTITY
SR225A472KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR225A472KAR
Internal Part NumberEIS-SR225A472KAR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR225A472KAR
Related LinksSR225A, SR225A472KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR225A472KAR Details Description
Related parts for SR225A472KAR
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 22MM 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
TERM HOUSING 6MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf