AVX Corporation SR225C333MAR
SR225C333MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR225C333MAR
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR225C333MAR.pdf
Availability of SR225C333MAR
QUANTITY
SR225C333MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR225C333MAR
Internal Part NumberEIS-SR225C333MAR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR225C333MAR
Related LinksSR225C, SR225C333MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR225C333MAR Details Description
Related parts for SR225C333MAR
RES ARRAY 5 RES 82 OHM 10SIP datasheet.pdf
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
REMOTE ANTENNA KIT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 18POS INLINE MALE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf