AVX Corporation SR225E473MAR
SR225E473MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR225E473MAR
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR225E473MAR.pdf
Availability of SR225E473MAR
QUANTITY
SR225E473MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR225E473MAR
Internal Part NumberEIS-SR225E473MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)