AVX Corporation SR271A471JAR
SR271A471JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR271A471JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR271A471JAR.pdf
Availability of SR271A471JAR
QUANTITY
SR271A471JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR271A471JAR
Internal Part NumberEIS-SR271A471JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR271A471JAR
Related LinksSR271A, SR271A471JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR271A471JAR Details Description
Related parts for SR271A471JAR
FLEX CABLE - AFG04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
MODU2MM BU-GEH 2X7P datasheet.pdf
IC BATT CHARGER USB 3A 24VQFN datasheet.pdf