AVX Corporation SR271A471JAR
SR271A471JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR271A471JAR
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR271A471JAR.pdf
Availability of SR271A471JAR
QUANTITY
SR271A471JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR271A471JAR
Internal Part NumberEIS-SR271A471JAR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR271A471JAR
Related LinksSR271A, SR271A471JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR271A471JAR Details Description
Related parts for SR271A471JAR
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FERRULE WIRE BROWN 4AWG 50PC datasheet.pdf
CONN RCPT 98POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 21POS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 493K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf